Recepty z letních bylinek ze zahrady

Srpen je ještě stále měsíc rozkvetlých luk. Letos bylinky kvetou snad všechny naráz, tak je možná ani nestihneme sbírat. Přesto se můžeme potěšit jejich krásnou vůní i energií, kterou vyzařují. Vyzkoušejte to taky, pokud je vám to blízké. Sama ráda bylinky fotím, toulám se jen tak krajinou, čichám k těm, které potkám na cestě a děkuji za takové milé setkání…

Bylinky a zelenina pohromadě

Bylinek, které teď můžete sbírat, je spousta, ale dám tady teď prostor těm, které si nejspíš pěstujete na zahradě.

Na zahradě pěstuji bylinky ve společenství dalších bylin a zeleniny. Obohacují půdu svými léčivými silicemi a působí na prostředí celé zahrady. Zelenina i bylinky více prospívají a netrpí chorobami, jsou odolné a dobře se jim daří. Nepěstuji je v řádcích, ale dopřávám jim takový prostor, o který si řeknou.

Sami vnímejte svou intuici, jestli je vašim bylinkám dobře tam, kde jsou právě teď.

Pěstuji plevel

Mezi bylinkami nechávám vyrůstat tzv. plevel – to jsou vlastně ty nejcennější bylinky, které si k vám našly cestu. Tím, co sami jako bytosti vyzařujeme, to k nám přichází a stejné je to na zahradě. O plevelných rostlinách je už řadu let známé, že obsahují více cenných látek než třeba pěstovaná zelenina. Jsem tedy jejich návštěvou u mě na zahradě poctěna. Samozřejmostí je, že plevel nesbíráte na chemicky ošetřované půdě v blízkosti polí a sami na zahradě nepoužíváte herbicidy.

Kromě oblíbené pampelišky a sedmikrásky mi na zahradě během léta vyrůstá i pěťour, pýr, česnáček, ptačinec, řebříček, hluchavka, kopřiva, truskavec, violka, popenec, mléč, mochna, kuklík a další. O některých plevelech si můžete přečíst tady na webu. (Mezi štítky vyhledejte bylinku, o které si chcete přečíst). Všechny uvedené plevelné byliny můžete jíst, přidávat do salátů, připravovat z nich bylinkové čaje, tinktury, masti a další. Více se o tom můžete dočíst tady.

Dalším dobrým důvodem, proč nechat na zahradě růst plevel, je každoroční období horkých letních dní. Pokud plevel neustále vytrháváte, obnažujete půdu a činíte ji náchylnou k vypařování vody. Když se k tomu přidá ještě časté sekání trávy, máte už na konci července místo krásně zelené zahrady jen hnědé něco, co zahradu nepřipomíná… Tedy pokud ji denně nezaléváte. Plevel se můžeme naučit mít rádi a dívat se na něj jinak, než jak nám to předaly předchozí generace.

Na obrázku níže vidíte (vlevo) růst měsíček, kadeřávek, listovou zeleninu, listy brutnáku a (vpravo) listy mrkve a ptačince prostředního. 

A teď už se pojďte začíst do řádků o bylinkách na vaší zahradě.

Máte na zahradě mátu?

Nejraději dám pár snítek máty do čisté vody a popíjím tento osvěžující nápoj přes den. Když budete chtít, přidejte k mátě ještě citron. Z máty vyrábím i hojivý olej a tinkturu na podporu dobrého trávení, čerstvou přidávám i do zeleninových salátů – podporuje trávicí činnost. Z máty si můžete vyrobit i pesto a přidat ho k letním pokrmům.

Tinktura z máty na podporu trávení

Do kvalitní pálenky přidejte zhruba jednu hrst mátových listů. Obsah nechte zrát za oknem asi jeden měsíc – občas protřepejte. Hotovou tinkturu přeceďte a užívejte 20 kapek několikrát denně na zažívací potíže, na podporu jater, dýchacích cest a slinivky.

Máta má výrazné aroma a podporuje také nervové buňky. V aromaterapii její silice vyjadřuje vizi. Když potřebujete podpořit koncentraci, můžete si pořídit éterický olej z máty.

Na co použít bazalku

Nejznámější je bazalka pravá, která má charakteristickou osvěžující vůni při rozemnutí listů mezi prsty. Z bazalky můžete vyzkoušet oblíbené pesto na těstoviny, do salátů a k zeleninovým přílohám. Bazalka se hodí k zelenině a chutí se dobře doplňuje s rajčaty, listovou zeleninou, okurkami, ořechy a olivami.

Bazalka pomáhá zlepšit trávení, podobně jako máta. V případě, že trpíte žaludečními potížemi, můžete žvýkat list bazalky – tímto způsobem hojíte i dásně.

Bylinková směs s bazalkou

Na harmonizaci trávení, při nadýmání, střevních potížích, křečích v břiše a podporu jater si připravte bylinkovou směs s bazalkou, řebříčkem a meduňkou. Usušené bylinky smíchejte ve stejném poměru. Čajovou lžičku zalijte 1/4 litrem horké vody a nechte vyluhovat 5 minut. Užívejte 2-3 šálky jednou až dvakrát denně.

Jak vám pomůže šalvěj

Silně antiseptická šalvěj pomáhá při bolestech v krku, angínách, horečkách, můžete ji použít i do jídel a těšit se z její síly a vůně. Ze šalvěje si kromě oblíbeného sirupu můžete připravit i nálev na kloktání, ocet, vlasovou vodu, která je vynikající na hojení zánětlivé vlasové pokožky. Pokud se cítíte vyčerpaní, může vám pomoci šalvějové víno.

Tinktura zase pomáhá při zažívacích potížích, virózách nebo nachlazení. Nálev ze šalvěje se užívá také na harmonizaci ženských hormonů při menopauze. Tuto silnou bylinku užívejte v rozumném dávkování, není vhodná v těhotenství.

Víno se šalvějí

Šalvějové víno zlepšuje trávení, pomáhá při duševním vyčerpání a přetížení. Užívejte ho před spaním nebo po jídle v dávce jedné malé sklenky. Hrst kvetoucí usušené šalvějové nati a lžíci medu přelijte 1/2 litrem červeného vína a nechte macerovat 10-14 dní na světlém místě, potom přeceďte.

Čím vám prospěje tymián

Tato nenápadná léčivá bylinka je příbuzná známé mateřídoušce. Tymián má výraznou kořeněnou vůni a dodává jídlu bylinnou chuť. K tymiánu pokaždé dlouho čichám, než ho utrhnu. Přitahuje mě příjemná vůně a poselství síly a jasnosti, kterou přináší. Přivoňte si sami…

Tymián doporučuji nasušit i na zimu jako koření a přidávat ho k jídlu. Je to výborná léčivka na dýchací cesty a zlepšení trávení. Z tymiánu vyrábím bylinný ocet nebo olej.

Bylinkový olej z tymiánu

Olej s tymiánem můžete použít na uvolnění zatuhlých svalů, při dýchacích nebo trávicích potížích, podporuje hojení pokožky, zlepšuje krevní cirkulaci, působí baktericidně a likviduje plísně. Usušenou kvetoucí nať tymiánu mírně podrťte v hmoždíři a zalijte kvalitním za studena lisovaným olejem (třeba slunečnicovým), nechte macerovat 2-3 týdny na světlém místě a přeceďte. Užívejte ho zevně na pokožku nebo ho přidávejte do salátů a studených zeleninových jídel.

Hnojte je láskou…

Pěstujete si tyto bylinky na zahradě nebo na balkóně za oknem? Bylinkám totiž stačí i malý kousek půdy a velký kus lásky, kterou o ně budete pečovat. Tzv. jak já říkám – hnojit je láskou – pak se jim bude dařit, i kdyby rostly na neúrodné půdě a v takových podmínkách, o kterých byste se někde na webu dočetli, že jsou absolutně nevhodné,..

Vy sami jste strůjci ráje zahrady, který bylinkám, sobě i celému prostředí připravujete. Tvořit krásnou a voňavou zahradu plnou bylinek je radost, která k létu patří.

Vnímejte svou moudrou duši a budete šťastní nejen vy sami, ale taky vaše okolí a bylinky, o které pečujete.

Přeji vám kouzelně prožité prázdniny. A pokud si chcete po celý příští rok číst o bylinkách, pořiďte si Můj bylinkový diář.

 

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře
 1. Marie napsal:

  Dobrý den Lindo a Jano,
  právě jsem si objednala Váš diář a moc se na něj těším. Velmi se mi líbí Vaše kresby. Mohla bych Vás požádat o kontakt, ráda bych si nechala nakreslit obrázek na vizitku pro moji maminku, která šije krásné hračky. děkuju předem. marie s.

 2. Linda a Jana napsal:

  Hezký den Marie,
  děkujeme za milou zprávu i zájem o diář.
  Janičku kontaktujte na tomto e-mailu: stedr.jana@seznam.cz
  Mějte se krásně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.