Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Bylinková setkání

Poslední dva bylinkové kurzy, které proběhly v červnu ve mně zanechaly tak hluboce krásný pocit, že jsem se o tom rozhodla napsat pár slov. Začtěte se, jestli vás zajímá, jak naše bylinková setkání probíhala.

Bylinková setkání

Už tolikrát jsem dostávala dotazy, zda bude možné zúčastnit se mého živého kurzu o bylinkách, ale při představě, že bych ho měla organizovat sama, jsem vždy zavrtěla hlavou.

Až před Vánoci minulého roku mě kontaktoval muž, který chtěl potěšit svou milou a dát jí živý kurz o bylinkách jako dárek. A chtěl vědět, kdy se kurz (předběžně) uskuteční. Bylo tedy na mě se rozhodnout, naplánovat termín a vše zorganizovat.

Jako manažerka Štěpána Raka, kterému jsem několik koncertů i festivalů organizovala po dobu téměř dvaceti let, jsem měla s organizováním akcí zkušenosti, proto jsem to nevnímala jako něco složitého. Spíš jsem vnímala, že se nechci vracet do této polohy, protože mě více naplňuje tvořit než organizovat.

Jenomže dárek je dárek a závazek je závazek. Napnula jsem své síly, ochotu a chuť pustit se do toho, a už jsem měla k ruce další milé ženy, které mě v tom nenechaly samotnou.

Od upečení vynikajícího jablečného štrůdlu, velmi chutných zeleninových placek, uvaření výtečného vegetariánského oběda, skvělé řepné pomazánky nebo vytvoření zázemí a příjemné atmosféry.

Původní datum bylo třeba vzhledem k letošní situaci přesunout, ale vše se děje, jak má – místo jednoho kurzu vznikly dvě menší skupinky, což bylo milejší všem stranám. Oba kurzy přinesly hezké naladění na jihočeskou přírodu, bylinky, setkání. Jsem za to velmi vděčná a vy si teď můžete přečíst, jak naše kurzy probíhaly.

Bylinková výzdoba spoluutvářela energii kurzu. Poděkování patří Janičce a Terce.

Poznáváme léčivé a jedlé bylinky

Nejsem zrovna milovnice času, hodinek a přesnosti… a tak mě pokaždé překvapí, když jen v blízkosti parkoviště na malém kousku půdy najdeme tolik jedlých a léčivých bylinek, že to trvá přes dvě hodiny! Mj. jsme viděli krásný a mohutný bodlák ostropes trubil.

Z parkoviště pokračujeme dále a vidíme desítky dalších bylinek, které ochutnáváme. Přitom vnímáme, která chuť je pro nás příjemná. Zjišťujeme, že některé bylinky mají hořkou chuť, jiné kyselou, někdy trpkou a na jazyku cítíme až výraznou svíravost. Další mají zase příjemnou sladkou chuť. Třeba mladé listy lípy.

Bylinky poznáváme i podle vůní. Rozemneme mezi prsty jejich listy, stonky nebo květ. Osobně mám poznávání rostlin skrze vůně ráda a učím tomu tak i druhé. Vůně si většinou dobře pamatujeme. Vzpomeňte si třeba na vůni majoránky, kterou babička přidávala do bramboračky, když ji vařila na kamnech…

Během kurzů jsme si ukázali rozdíl mezi heřmánkem pravým a heřmánkovcem nevonným. Našli jsme přesličku rolní a naučili jsme se ji určit. Uviděli jsme růst rozrazil rezekvítek a rozrazil lékařský téměř v těsné blízkosti. Povídali jsme si o pelyňku černobýlu, bodlácích a desítkách dalších bylin. Všímali jsme si, jak která bylinka vypadá, voní, chutná.

Heřmánek pravý/ostropes trubil (v pozadí) a pelyněk černobýl.

Pobýváme na krásných místech

Po velmi dobrém obědě a příjemném odpočinku u naší druhé paní hostitelky v krásném pensionu pokračujeme dále lesem, kde míjíme řeku. Jak se mění terén, poznáváme jiné bylinky, které jsou typické pro lesní porosty. Všímáme si, které rostou přímo v lese, u lesní cesty nebo na přilehlých loukách.

Zastavujeme se, na chvíli se ztišíme a necháváme na sebe působit tu krásu kolem sebe, energii místa, lesu, luk, bylinek. Cítíme propojení. Víme, že jsme v kontaktu se sebou samými i moudrou přírodou.

Vnímáme vodu v krajině jako živoucí energii, jež se dotýká ženského principu (při druhém kurzu velmi intenzivně), ale přesto ji přijímáme jako podporující živel, který z nás „smývá“ vše nepotřebné.

Pro ženy je voda v krajině inspirativní energií a obrazem plynutí – pocítíme impuls otevřít své srdce láskyplnosti namísto „tlačení na pilu“ a z toho plynoucí zmatek, bolesti na duši i na těle…

Chladná voda nás omývá, prokrví, ukotví v přítomnosti, nechá z mysli pomyslně odejít vše zatěžující. Tento stav nám nejspíš přinese nové pohledy na situace a třeba možnost intuitivního spočinutí i tvoření v poklidné či divoké radosti.

Po takovém krásném mechu se hezky chodí bosky…

Tvoříme, sdílíme

Okruh poznávání a ochutnávání bylinek zakončíme u mé milé kamarádky Janičky, která nám mezitím věnuje svůj čas, energii a péči.

Připraví pro nás chutnou krmi, maceráty z bylinek k pití a úžasné prostředí, kde můžeme spočinout – vyzdobí prostor i dvorek u domu kvetoucími bylinami, zatopí nám v kamnech, aby nám bylo teplo a uschly naše promočené šaty.

U toho sdílíme, poznáváme se, připravujeme do kelímků bylinky, s nimiž jsme se po cestě propojili, a ze kterých budeme tvořit voňavou hojivou mast s poselstvím.

Recyklujeme. K výrobě mastí používáme už jednou použité kelímky.

Vyrábíme masti

Po cestě sbíráme bylinky, které jsme poznávali skrze vůně, chutě, ale i svou intuici – některé nás zaujaly více než jiné. Z nich si na závěr celého dne připravíme hojivou mast.

K výrobě používáme nerafinované bambucké máslo (používám od firmy Ekokoza), které rozpustíme na mírném plameni ve vodní lázni. Přidáme bylinky a mast mícháme asi 15-20 minut.

Při výrobě masti pomyslíme na hojivou sílu bylinek a požádáme je, aby nám pomáhaly.

Vůně a energie společně vyrobené masti. 

Propojujeme se

Následně se voňavou bylinkovou mastí žensky opečujeme. Propojíme se dotekem a projevíme si tak laskavost i přítomnost. Zažíváme bytí tady a teď – tolik důležité, abychom se v životě cítili dobře.

V této laskavé energii spolu sdílíme a předáváme si to, co je pro nás v tu chvíli důležité. Obohacujeme se příběhy, povídáme si o své práci, ale i radostech, které v životě máme.

Předáváme si tipy na bylinkové oleje. Slibujeme si, že si napíšeme. Na mě je dodání slíbených skript o bylinkách, které jsou bonusem ke kurzu. Užíváme si společné energie a času, který si věnujeme navzájem.

Dotek je hojivou silou, projevenou laskavostí. 

Děkuji za setkání, péči a vědomí přítomnosti

Oba dva kurzy byly ve znamení deště. Při prvním setkání (na začátku června) jsme zmokli docela mírně. Závěr kurzu byl opět slunečný.

Při druhém kurzu nám lilo už na samém začátku tak intenzivně, že pokud by vám někdo v tu chvíli nabídl, abyste se s ním šli projít ven, zcela jistě byste ho odmítli. Natož, abyste se šli toulat ven, poznávat a ochutnávat bylinky a hodiny poslouchat, na co je která bylinka vhodná…

Když jsem na začátku našeho setkání ještě na parkovišti uviděla promrzlé a promáčené tváře „mých“ účastnic, bylo mi jasné, že je čas se rozhýbat a nalít nám do žil trochu dynamičtější energii. To se podařilo a mohly jsme pokračovat dále.

Co přinese nečekaný benefit

Cítím, že přesto nebo právě proto jsme pocítily jedinečnou kvalitu a sílu spojení s přírodou. Občas totiž diskomfort, který bychom si sami nevybrali přinese mnohé nečekané benefity. Ale nejprve je někdy potřeba podstoupit tu zkušenost samotnou, abychom si přidané hodnoty mohli opravdově užít a vychutnat. Poznat i své předsudky, obavy nebo nastavení, které nám často brání v prožívání radosti.

Na závěr našeho setkání se nám dostalo tepla u kamen v nádherném prostředí jihočeské chalupy, skvělého jídla, bylinkových nápojů, vůní při společném tvoření bylinkové masti.

Pak jsme ještě nakoukli do krásné zahrady, kde pěstujeme zeleninu i bylinky. V samotném závěru od nás naši účastníci dostali malý dáreček na cestu a vraceli se domů.

Děkujeme vám všem, kdo jste za námi přijeli. Bylo nám velkým potěšením, že jste na jih Čech zavítali, poctili nás svou přítomností, užili si s námi čas, na který nezapomeneme.

Kurz pro ženy

V současné době je možné přihlásit se na kurz věnovaný ženám a vůním. Budeme poznávat éterické oleje, vnímat jejich vůně, vyrobíme si spolu voňavý parfém.

Kurz bude opět probíhat v příjemné atmosféře u naší hostitelky Janičky. Další informace a možnost přihlásit se na kurz najdete kliknutím SEM.

Těšíme se na vás v krásném prostředí. Linda a Jana

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře