Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Ekologie doma a na zahradě

Čas od času se nad tímto tématem zastavím a něco mi říká, abych o něm pár slov napsala. A tak usedám a nechávám proudit inspiraci. Věřím, že si v článku pro sebe najdete to, co potřebujete. 

Čištění, úklid, mytí, praní

V domácnosti už mnoho let na čištění používám nejčastěji obyčejný ocet. Vyrábím si octový čistič, ale často použiju jen ocet ředěný vodou. Někdy mi stačí voda a nějaký hadřík, který dobře čistí i bez přípravku.

Jindy na nějaké silnější znečištění přidám k octu sodu. Z této směsi vytvořím hustou pastu, která vyčistí snad všechno (obdoba tekutého písku).

Na mytí nádobí používám taky ocet. Ten ředím vodou a přidám trochu ekojaru. Velká, asi litrová láhev mi tak vydrží na dlouhé měsíce.

Prášek na praní nekupuji. Praní řeším už několik let mýdlovým slizem, který vyrábí naše kamarádka. O tom jste si mohli přečíst v článku, kde najdete i recept, jak sliz vyrobit. Prádlo je dobře vyprané. Bílá je bílá:) Tedy žádné zašedlé prádlo, jak by mohlo někoho napadnout. Když je prádlo více znečištěné, použiju na předeprání žlučové mýdlo nebo ekosůl na skvrny.

Aviváž nepoužívám. Vnímám to jako zbytečnou chemickou zátěž. Pokud chceme, aby prádlo vonělo, není nic lepšího, než ho nechat uschnout venku na sluníčku.

Pro vůni můžete do pračky přidat pár kapek levandulového éterického oleje. Osobně tam přidávám spíš trochu octa. Nebo si vyrobte ocet s bylinkami (levandulí) a používejte ho jako ekologičtější variantu aviváže.

Používání šetrnějších prostředků v domácnosti cítím jako důležité. A to nejen pro nás, kdo rádi pěstujeme bylinky a zeleninu na svých zahradách. Je to vyjádření ohleduplnosti k přírodě. Můžeme tím také inspirovat ostatní ve svém okolí, pokud nám to bude dávat smysl. Věřím, že ano.

Pohled na kvetoucí zahradu. Společenství bylin a zeleniny bez použití zbytečné chemie

Zahrada

Je to už mnoho let, kdy jsem objevila způsob pěstování, při němž nemusím používat žádnou chemii. Bylo by to jistě na delší povídání. (Podrobněji se tomuto tématu věnuji v online programu Zahrada mysli – ono totiž všechno se vším souvisí. Naše mysl je tvořivá součást nás samých. My si tvoříme své radosti, ale i bolesti. Ve své mysli.)

Mám tu zkušenost, že naše zahrada žádnou chemii nepotřebuje. Ani proti škůdcům, ani na podporu dobrého růstu zeleniny, bylinek. Vše potřebné si příroda obstará sama. Když se podíváte do divoké přírody, uvidíte to tam.

Zkvalitnění a zúrodnění půdy řeším přidáním kompostu. Ale nutno dodat, že to s ním nijak nepřeháním. Dostanu se k tomu tak jednou za dva nebo tři roky. Co však dělám pravidelně po celý rok – nikdy se nezbavuji organické hmoty. Což je tráva, uschlé části rostlin, atd. – tím vším přikrývám záhony a okraje zahrady, kde pěstuji třeba rajčata a papriky. Zbytek jde na kompost.

Co je přirozené, je jednoduché a funkční

V různých podobných hromadách z klacků a uschlých částí rostlin se daří mikrosvětu, pod kameny nacházím slepýše. Ve vlhčí části zahrady pak třeba ropuchy. Ve větvích keřů hnízda kosů. To vše, myslím, do zahrady a přírody patří. A zahrada je příroda.

S tím souvisí téma slimáci, mravenci a další hmyz. Případně myši, které se chodí krmit do kompostu. Nic s výše jmenovanými nedělám. Nijak je nehubím, nevyháním, nesbírám, abych je odnesla za plot. Žiju s nimi na zahradě v harmonii a užívám si ten úžasný pocit svobody, lehkosti a radosti.

Ještě ptáci. To také bývá téma. Hlavně v době, kdy dozrávají třešně, muchovníky, aronie, hrozny, apod. Často se stává, že přicházím na zahradu a oni hodují na keřích. A pak hlasitě „špačkujou“, když vcházím. Ale za chvíli si na mě zvyknou, přiletí zpátky a pokračují ve svém krmení. Když chci, nasbírám si, co mi chutná a co chci sklidit. Keře nijak nezakrývám, nepořizuji si plašiče, abych je odradila. Všichni jsme spokojení. I na toto téma si můžete přečíst obsáhlý článek.

Část mé rozkvetlé bylinkové a zeleninové zahrady

Tělo a ekologie

Menstruace

Dostávám se k dalšímu tématu, které souvisí s ekologií. První, co bych chtěla zmínit, jsou látkové vložky. O nich jsem už psala v článku o menstruaci. Pokud vás téma zajímá, článek si přečtěte.

Být ohleduplná k sobě samé i přírodě

Jen tu krátce zmíním, že látkové vložky používám už tak dlouho, že bych neměnila za jinou alternativu (třeba kalíšek), natož pak běžné vložky z drogerií. Souvislost vidím i s naším zdravotním stavem – mykózy či jiné gynekologické potíže – z chemicky bělených vložek.

Když nám není lhostejné, jaké vložky při menstruaci používáme, pečujeme nejen o své prostředí, ale i o sebe. Nepodílíme se zbytečně na vytváření tun odpadu.

Ekologických variant je více, a pokud vám některá vyhovuje, je to prima (třeba i ten kalíšek). Nebo se mrkněte na web, kde jsou v nabídce menstruační kalhotky.

Pleť a bylinky

Na pokožku, pleť a vlasy používám bylinky. Připravuji z nich masky na vlasy, pleť, zábaly, pleťové vody, masti, oleje, peelingy, oplachy na vlasy. Spoustu receptů sdílím ve svém online programu Vůně bylin.

Vyživovat se silou přírody

Za téměř nepostradatelný považuji měsíčkový olej. Ten používám občas jako zábal na vlasy, někdy ho přidám i do zeleninového salátu, ale častěji si s ním dopřávám masáž. Před menstruací si s ním provádím jemnou masáž břicha a prsou – pomáhá příjemně ulevit případné tenzi, ale i bolestem. Kdysi mi velmi na tyto potíže pomohl. Nyní si ho už dopřávám spíše jako takový rituál ztišení a vnímání jemných dotyků.

Jak na výrobu oleje z měsíčku

Když měsíčkový olej do zimy vypotřebuji, vyrobím si ho z usušených květů, které si přes léto na zahradě nasbírám. Květy zaliju kvalitním rostlinným olejem, nechám macerovat za oknem na světlém místě a po několika týdnech přecedím. Uchovám ho ve skříňce, kam na něj nesvítí přímé slunce.

Měsíček rozjasňuje zahradu a láká na zahradu včely

Ekologie doma a na zahradě

Nechci tady tvrdit, že mám v domácnosti všechno dokonale vyřešené, že mám na sto procent zmáknuté všechny ty minimalistické a bezodpadové směry…

Třeba s vodou – tam jsem na cestě k menší spotřebě, ale zatím jen na cestě. Coby vodnímu znamení, které se rádo cachtá ve vodě, to dělá docela potíž…

Zato si ráda užívám koupel v krásných lesních potocích, chodím ráda bosky v ranní rose, brouzdám se za deště kalužemi. Jsem na cestě a ráda poznávám to, co mě může obohatit. Možná to cítíte podobně.

Úroda zeleniny a bylinek každý rok zahřeje na duši

Máme možnost se zastavit a přehodnotit své dosavadní návyky. O svých mezerách možná víme (jako já o té své vodní) a chceme začít věci dělat jinak. Možná nám to nepůjde hned, ale už tím, že o tom začneme uvažovat, nám může ukázat budoucí cestu. Třeba vám tento článek bude připadat užitečný a povzbudí vás k tomu. Budu za to ráda.

Koneckonců i to je důvod, proč jsem letos už po čtvrté napsala Můj bylinkový diář – chci vás jeho prostřednictvím inspirovat k vnímání sebe sama jako bytosti, která si umí vážit přírody a zdravého prostředí, které spoluvytváří. Děkuji, že vám na tom záleží.

Každá kapka v moři je důležitá – tvoří celek. Buďme tou jednou kapkou, která dokáže pomoci ke změně celku. Stačí, když nad tím třeba pro začátek budete uvažovat a uděláte jen malé drobné změny. Za čas to bude možná další krok.

Změnu tvoříme sami. Svým rozhodnutím a konáním

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře