My ženy máme přirozený intuitivní dar. Schopnost napojit se na léčivé rostliny. Tento dar používáme při sběru bylin, ale také při míchání bylinkových směsí a výrobě mastí, tinktur, olejů,… Podívejte se, jaké bylinky na vás mohou „zavolat“, a jaké pro vás mají poselství.
Žena je ze své podstaty pečující, tvůrčí, intuitivní, proměnlivá, přirozeně napojená na vlivy, které přijímá z přírody, z jejíž esence vychází…
Žena se umí naladit na rostliny a vnímat jejich sílu
Naše proměnlivost ovlivněná hormonální činností nás dokáže vést do hloubek naší duše. Umíme se naladit na rostliny a vnímat jejich léčivou sílu. Cítíme také energii ročních dob a dalších vlivů. Jsme propojené s tímto nehmatatelným světem. Někdy více, někdy méně.
Tak jako se proměňuje počasí a roční doby, stejně tak se proměňujeme i my ženy. Na jaře nejspíš cítíme dynamickou energii. Ta nás ponouká k tvoření, přijetí a transformaci.
Máme schopnost v této součinnosti dávat věci do pohybu. Otevíráme se této síle. Pomáhají nám v tom i bylinky, které teď rostou a kvetou. Nalaďme se na jejich léčivost.
Tuto bylinku uvidíte vykvétat už počátkem jara. Brzy se ukáže v hustých porostech v blízkosti kopřiv. Má totiž stejně jako kopřiva ráda humózní půdy.
Určitě jste se setkali i s dalšími hluchavkami, které na jaře kvetou – hluchavka nachová, skvrnitá – obě kvetou fialově. Nebo jste viděli žlutě kvetoucí hluchavku pitulník. Všechny můžete užívat jako léčivky, mají podobné účinky jako ta bílá.
Zastavte se při sběru hluchavky
Hluchavky kvetou od května až do podzimu. Sbírají se květy nebo vrchní listy s květy – tak je sběr rychlejší. Pokud ovšem chcete při sběru zažít také meditativní stav, sbírejte jednotlivé drobné kvítky – sběr ubíhá mnohem pomaleji a my se tak máme příležitost ztišit a relaxovat i na hlubší úrovni.
Květy hluchavky jsou náchylné k hnědnutí a zapaření, proto je dobře rozložte na sušák v tenoučké vrstvě, aby všechny kvítky dobře proschly.
Hluchavka je častou bylinkou užívanou v gynekologii. Pomáhá nám ženám při výtocích, bolestivé menstruaci, celkově zlepšuje činnost ženských pohlavních orgánů. Dále čistí pleť, je vhodná na podporu lymfatického systému (očisty těla), harmonizuje metabolismus.
Hluchavku bílou najdete růst téměř všude. Sbírejte květy a listy.
Tam, kde na louce vyrůstá kontryhel ucítíte intenzivní medovou vůni. Kontryhel poznáte podle typického tvaru listů a žlutozelených drobných kvítků. Uvidíte ho kvést od jara (začíná už během měsíce května) až do léta. Sbírá se kvetoucí nať – květy se stonkem a listy.
Vnímejte svou ženskou energii
Už při sběru této vynikající ženské byliny zaměřte pozornost do svého lůna a otevřete se i v duši hojivým účinkům, které kontryhel přináší. Možná si všimnete, že vaše potíže ustanou a bylinka vám „jen“ pomohla najít cestu k sobě samé…
Je to známá a hojně užívaná ženská bylina. Dokáže pomoci při nadměrném menstruačním krvácení, používá se i k usnadnění porodu. Kontryhel má omlazující účinky na pokožku, vypíná povadlou a unavenou pleť. Užívá se také při zánětech, trávicích potížích a hojí dásně.
Níže vidíte typický tvar listů a vpravo žlutozelený květ s listy.
Překrásná bylinka lemující lesní cesty a okraje lesů od brzkého jara až do podzimu. Najdete ji v hustých porostech převážně ve smíšených lesích. Poznáte ji podle jemné struktury listů i celé natě, a především podle zvláštní vůně. Ta bývá někomu nepříjemná, ale po usušení je z kakostu rázem vonná bylinka.
Otevřete se léčivé síle bylin
Také nálev není nechutný, jak se mnohde uvádí, ale naopak má příjemnou lahodnou chuť (vyzkoušeno i na mých přátelích). Pro mě je kakost jedna z nejoblíbenějších bylinek. Dokonce zdobí naši ložnici, kde máme nad postelí zavěšené svazky této léčivé bylinky. Přijímáme tak její léčivou sílu i ve spánku.
Kakost pomáhá při potížích s močovým a ledvinovým systémem – pomáhá rozpouštění močových kaménků a písku, zastavuje vnitřní krvácení, užívá se při krvavých průjmech, bolestivé a nadměrné menstruaci, podporuje ženskou plodnost a správnou funkci metabolismu.
Zevně je vhodný na hojení pokožky při ekzémech, podrážděné pokožce, zánětech dásní, aftech, zanícených ranách. Užívá se samostatně nebo ve směsích s dalšími bylinkami.
Na podporu plodnosti, snížení nadměrného menstruačního krvácení a při bolestivé či nepravidelné menstruaci se kombinuje s kontryhelem nebo řebříčkem. Při močových kaméncích se kombinuje s vřesem, svízelem nebo zlatobýlem.
Něžně kvetoucí kakost na kraji lesa.
Od poloviny května se na loukách pomalu začíná objevovat jetel luční, který je docela obvyklou bylinou vyrůstající na loukách. Milují ho čmeláci a další hmyz pro jeho sladký nektar. Ochutnejte květy a zjistěte, jak sladké jsou. Dají se jíst i listy – do salátů a špenátů.
Sbírejte ho na čistých loukách, vyhněte se sběru na polích nebo v blízkosti polí, která jsou chemicky kontaminovaná. Sběr by měl být prováděn za suchého slunečného počasí – jetel má tendenci k hnědnutí. Sušte ho v tenké vrstvě na sušáku za dobrého přístupu vzduchu.
Nechte na sebe působit energii, kterou jetel přináší
Tato bylina má očistné účinky podporující lymfatický systém, pomáhá při hormonálních změnách v těle ženy v klimakteriu, působí desinfekčně, je vhodný při infekcích, průjmech, potížích s trávicím ústrojím, dýchacími cestami, bronchitidách, ale také při cukrovce a revmatismu. Zevně je vynikající hojivou bylinou na pokožku.
Níže vidíte jetel sbíraný na čisté louce.
Pro nás ženy jsou bylinky vzácné poklady, které se učíme sbírat, navnímat jejich energii a pracovat s nimi. Tím nám pomáhají a hojí naše tělo, ale také duši.
Ale můžeme si pomoci i skrze další možnosti nebo spíše komplex toho, co nám příroda nabízí: naladění své mysli, éterické oleje, reflexní masáž plosky nohy,… Pokud vás tato cesta láká, přidejte se do online programu. Zvu vás na cestu Zdravé ženy.
Mast z kontryhele, nálev z hluchavky a tinktura z květů jetele.