Pořiďte si Můj bylinkový diář 2022. K objednávce >>> tudy.

Menstruace – zimní čas ženy

Žijeme v době, kdy se o menstruaci už většinou nestydíme mluvit. A to je myslím dobrý signál. Pro mě osobně je to příležitost k vnímání důležitých signálů, čas poklidu a odpočinku. Ovšem ne vždy mi to bylo tak jasné jako teď. Začtěte se a nechte se inspirovat možná trochu jiným pohledem.

Ženská síla a vědomí

Jsme ženy, jsme cyklické. A tento přirozený jev je naším darem. V každé fázi svého cyklu vnímáme různé životní situace trochu jinak, přikládáme jim odlišný význam i po emocionální stránce. Co se někdy zdá být palčivé a neřešitelné, to se vlivem hormonů za pár dní jeví v naprosto jiném světle. Jak se v tom orientovat?

Menstruace přináší příležitost objevit to, co se ukrývá pod pokličkou našeho každodenního života. Mohou to být naše touhy, radosti, ale i obavy nebo různé strachy, které nás vědomě či nevědomě provází. V tichém období menstruace vnímáme vše většinou intenzivněji a přichází vhled, jak s různými tématy zacházet a komunikovat je třeba s partnerem, který našemu rozpoložení často nerozumí. Nejprve je však potřeba, abychom svému nastavení samy porozuměly a respektovaly ho.

Zcela přirozenou součástí našeho ženství je potřeba o věcech téměř neustále přemýšlet, vztahovat se k nim, sdílet je, být emotivní. V některé fázi cyklu se nám emoce rozproudí na první našlápnutí, cítíme se přecitlivělé, rozpláče nás i malá drobnost, toužíme po klidu, jindy zase po společnosti a kontaktu. Neustále se proměňujeme. Muži jsou nastaveni odlišně, i jejich prožívání je odlišné. Proto je dobré svému protějšku sdělit jak se cítíme a zasvětit ho do tajů cykličnosti. Nezřídka pak přichází větší pochopení na obou stranách.

Žena je přirozeně proměnlivá

S uvědoměním, že jsme jinak nastavené, máme odlišné potřeby, cítění a priority, dochází k vnitřnímu přijetí na daleko hlubší úrovni. Přijmeme samy sebe bez nezdravého posuzování, že jsme jiné než muži a býváme v některé fázi velmi emotivní, výbušné, divoké až nespoutané.

Máme schopnost velmi citlivě vnímat doslova vše, co se kolem i uvnitř nás děje. Proměnlivost však není znakem nestability – stejně tak, jako je proměnlivá příroda a její cykly. Změny, které nás provází nás vedou blíže k pochopení sebe sama. Proměnlivost jako součást ženskosti není potřeba nijak opravovat. Naše prožívání je v pořádku, nemusíme chtít být jiné a stále stejně výkonné. Ledaže bychom se chtěly stát mužem…

To se nevylučuje s tím, že máme ve výbavě být i rozumné, ale opravdovou kvalitou ženskosti je proměnlivost, se kterou se můžeme naučit moudře zacházet. Rozhodně není naším úkolem své emoce potlačovat a být stabilní a poklidná, když se tak necítíme.

Pokud užíváme hormonální antikoncepci, nemůžeme cykličnost plně vnímat ani přijímat její dary – náš cyklus je nepřirozeně řízen. Hraje také zásadní roli pro naše psychické rozpoložení, kdy se odevzdáváme – necháváme se řídit něčím a poté bohužel často i někým, čehož si v tu chvíli nejsme ani vědomé.

Třeba závislostí na práci, snadnou manipulací od druhých, nepřirozenou výkonností, nezdravými vztahy s partnerem, dezorientací,… Za druhé je dnes známým faktem, že při užívání hormonální antikoncepce dochází k nežádoucí kontaminaci vody. Také se dnes už ví, že přirozenější alternativou je podporovat zdraví svého těla a případně aplikovat symptotermální metodu.

Přežít svou menstruaci

Běžně byla menstruace vnímána jako něco otravného, co my ženy musíme přetrpět. A podle toho jsme se ke svému tělu, jeho přirozenému cyklu i všemu, co s menstruací souvisí, chovaly. Pak jsme se logicky nemohly otevřít darům, které tento čas a vlastně celý měsíční cyklus přináší. Nebylo jak si uvědomit svou vnitřní sílu a skrze ni poznávat to dosud nepoznané a přitom obohacující.

Na svou menstruaci se totiž můžeme jako ženy napojit. Vnímat své tělo díky ní daleko intenzivněji – a z toho přece plynou mnohé benefity.

Jak vnímat své tělo?

Když nám začíná menstruační cyklus, naše tělo nám dává signály. Ztišíme-li se, ucítíme různé pocity. Bývá to vnímání únavy, pocit zvláštního ticha, bolest v podbřišku, zvýšená citlivost prsou, apod. Tak s námi mluví naše tělo. Jenomže my máme v tu chvíli na práci něco jiného. Obvykle to tak je. Možná si myslíme, že se přece nemůžeme zahloubat, abychom v práci nebo doma vyhověly svému cyklu.

Takové může být přesvědčení, které vytvořila mysl. Naše tělo začne vysílat bolestivé signály, abychom si ho všimly, odpočinuly si, zpomalily a respektovaly jeho potřeby. Když to neděláme, opakovaně nás může trápit bolest a pocity nepohody.

Zpomalit a naplnit své potřeby

Nebo se jednoho dne kvůli té bolesti zastavíme a začneme bádat. Chceme najít klíč k bezproblémovému prožívání menstruace. Po takovém impulsu dochází k uvědomění, že je dobré udělat si chvilku času jen pro sebe:

Zabalit se do teplé deky, usnout, vychutnat si bylinkový čaj, projít se v přírodě, začíst se do knížky, dopřát si masáž, či něco jiného, co nám udělá dobře. Abychom si takový odpočinek mohly dopřát, je důležité být vnitřně v souladu s tím, že v některé fázi cyklu nám síla ubývá a odpočinek nám poskytne způsob, jak ji doplnit. Je to také otázka našich priorit a vědomí, že lze požádat o pomoc blízkých nebo partnera.

Jak si tyto potřeby začneme naplňovat a vědomě se propojovat se svým tělem, pak zjistíme, že je nám na duši, ale i na těle o poznání lépe. Časem třeba budeme chtít udělat ještě další krok k vnímání svého těla a objevíme, že začínáme mít se svou menstruací přátelský vztah.

Už nám přestalo vadit, že nejsme neustále stejné a výkonné v práci a doma, ale že potřebujeme zkrátka občas vypnout. Přijaly jsme, že se ve vztazích projevujeme s jinou energií týden co týden. Přišly jsme na to, že pomoc od těch nejbližších je projevem láskyplnosti, kterou jim rády zase ve své síle po menstruaci předáme posílené vlastní cyklickou silou.

Toto poznání nás povede ještě hlouběji a přijmeme způsob, jak prožít menstruaci s minimem hygienických pomůcek. A to bez těch z drogerie, které jen zamořují přírodu…

Látkové vložky

Vložky – v dobách dávno minulých nedostatkové zboží. Teď nám drogerie a supermarkety nabízí přeplněné regály s ohromnou nabídkou všech možných druhů vložek včetně tamponů. Jenomže ani tento pohled mě příliš neuklidňuje, když si představím ty tuny odpadu.

Zcela jistě je jednodušší koupit si balík vložek, použité vložky pak zahodit a každý měsíc tuto rutinu opakovat, ale…

Jakmile začneme respektovat svou cykličnost (napojíme se na svou vnitřní moudrou ženu), budeme více odpočívat, říkat si o pomoc a cítit se v pořádku jako menstruující žena. Tehdy nám nejspíš přestane dávat smysl používat něco, co už svou ekologickou alternativu dávno má. Jsou to látkové vložky. Dají se vyprat a používat opakovaně. Stačí si pořídit jen pár kusů a vydrží nám po dlouhé roky.

Před mnoha lety jsem je pořídila u své kamarádky v kamenném obchodě. Tehdy to byla novinka a vlna látkových vložek teprve začínala. Později jsem si ještě přikoupila pár kousků, ale myslím, že už mám vystaráno. Především z toho důvodu, že látkové vložky používám spíše jako takovou pojistku, ne jako materiál, který má vytékající krev opravdu zachytit.

Volná menstruace

V době, kdy jsem látkové vložky začala používat, jsem si všimla toho, že se mi nějak nechce nechat vytékat krev do vložky. Vnímala jsem, že moje tělo čeká na okamžik, když jdu na toaletu. Zřejmě jsem ho tak naprogramovala, nevím. Ale bylo to tak. Tomuto způsobu se říká volná menstruace, jak jsem později zjistila. Je to stav, kdy nepotřebujete vložku k tomu, aby zachytila vytékající krev, ale zavčas ji necháte volně vytéci. Třeba v přírodě.

Můžete to provozovat i na své zahradě, kde pěstujete byliny a zeleninu. Stejnou službu vám poskytne toaleta v blízkosti vaší kanceláře. Zkrátka není problém s tím začít kdekoliv. Je to na vás, vašem vědomí a propojení s vaším tělem.

Vnímat své ženské tělo laskavě

Už jen tím, že si na svou menstruaci uděláme čas a vnímáme, jak krev opouští naše tělo, dostaneme se do zdravého kontaktu se sebou. Dáme tělu signál. Odměnou nám většinou bude nejen bezproblémová menstruace oproštěna od bolestí, ale taky větší pocit energie a síly do nového cyklu po menstruaci, intenzivnější vnímání sebe sama, radost a pocit, že je nám v našem těle dobře. A to za to myslím stojí. Navíc se nebudeme podílet na zamoření přírody odpadem, který jsme nevyrobily.

Před lety, když jsem toto své poznání šířila mezi své kamarádky a ženy, které o to měly zájem, jezdila jsem na setkání s balíkem vložek. Samozřejmě těch látkových. Pořídila jsem je od firmy AnavyMeracus. Dnes už najdete spoustu dalších žen, které se výrobou látkových vložek zabývají – třeba Alucha, LalaH, Breberky.

Prozkoumejte, které se líbí vám a dovolte si tu představu, že odteď to třeba zkusíte jinak. Ještě dodám, že další ekologičtější variantou než kupování vložek z drogerie může být menstruační kalíšek, ale ten se k praktikování volné menstruace nehodí.

Menstruační krev jako zdroj

Pokud budete používat látkové vložky, které po použití odmočíte ve vlažné vodě, můžete krev s vodou použít na zalévání rostlin. Některé ženy to vnímají jako přirozené a intuitivně cítí, že tak mohou prospět své zahradě, bylinám a rostlinám, které pěstují.

V této souvislosti zmíním, že někomu může být taková představa vzdálená – včetně používání látkových vložek. Nenabízím jediný možný pohled, ale dělím se o ten svůj. Otevírám tady pohled na jiné cesty jak svou menstruaci vnímat a jak zacházet se svým nastavením. Co je pro někoho normální, může být pro jiného neznámé. Dovolme si být své a prozkoumat, co je pro nás to pravé, abychom se nejen dobře cítily, ale byly ohleduplné k přírodě.

Menstruace – zimní čas ženy

Naší pozornosti jistě neuniká, že zima je časem, kdy příroda utichá. Po celém roku, kdy rostliny rostly a dozrávaly, nastalo období odpočinku. V našem těle se to děje stejně. Také potřebujeme po celém roku vypnout a dát si pauzu, abychom se propojily se svým vnitřním světem a vyživily tolik potřebnou energií, kterou zimní období přináší.

Přizpůsobily jsme tomu i Můj bylinkový diář. V týdenním kalendáři najdete malé srdíčko, které může sloužit k zaznamenání průběhu menstruace nebo čehokoli, co je pro vás v životě důležité. Třeba sledování pitného režimu, cvičení, zdravého stravování, atd.

Vnímejte své ženské nastavení

V tomto článku jsem vám chtěla předat poselství, že se můžete o svůj přirozený cyklus naučit žensky pečovat. Prozkoumat i svůj automatický návyk používání jednorázových bělených vložek, které nejsou vzhledem i k těm tunám odpadu pro planetu ani naše zdraví příliš v pořádku.

A také se pustit do objevování svého těla a zjistit, zda ho umíte vnímat, napojit se na svůj cyklus, začít se svobodnou menstruací a mít k tomu jen pár látkových vložek, které vám zůstanou po dlouhé roky. Přijetím svého cyklu vám bude lépe, poznáte svou proměnlivost a naučíte se ji komunikovat se svým partnerem.

Zdravá žena

Zajímá-li vás téma menstruace, cykly a zdraví ženy více, přidejte se do online kurzu Zdravá žena, kde se navíc naučíte poznávat a používat bylinky, které nám ženám pomáhají.

V kurzu vám předám i práci s éterickými oleji, reflexní masáží a recepty z bylinek pro zdravou pleť a vlasy. Do kurzu se můžete přihlásit tady.

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře