Podzimní úklid

Jsou dny, kdy se nám do ničeho nechce, a taky jsou takové, kdy máme pocit, že za den zvládneme téměř nemožné. My ženy jsme cyklické bytosti. Můžeme se naučit vidět souvislosti svého nastavení a opřít se o jejich sílu a princip, který nám přináší. Všímat si, co se děje uvnitř našeho těla a tyto změny integrovat do svého života.

Přirozená cykličnost

Pokud jste se svou cykličností obeznámeny, tak vám určitě není neznámé, že v době před menstruací máme obvykle chuť uklízet. Někdy jsou to spíš takové vlny, kdy na úklid máme chuť, a ty se střídají s pocity únavy.

Tato doba je podobná podzimnímu času. Chvíli svítí slunce, pak se obloha zatáhne, přivane studený vítr, začne padat barevné listí. Změní se počasí, změní se dost možná i naše nálada.

Ochlazení působí i na naše ženské vjemy. Někdy velmi intenzivně. A tak se chvíle zápalu pro úklid nepřekvapivě střídají s náhlou únavou, větší potřebou odpočinku a stáhnutí se do sebe mimo okolní dění.

Abychom mohly spočinout na poklidné hladině moudrosti, kterou přináší menstruace (čas zklidnění), je obvykle zapotřebí předtím poklidit vše, co by nás mohlo vyrušovat.

Když to neuděláme, nejspíš budeme pociťovat tlak, nedokončení, či nepohodu a pravděpodobně pro nás pak nebude snadné užít si následující fázi menstruace v souladu s tím, k čemu nás tato fáze vyzývá.

Ženské tělo je přirozeně napojené na cykličnost

Můžeme si všímat, jaké pocity k nám před menstruací přichází. Třeba za čas zjistíme, jak je naše tělo opravdu dokonalé a budeme mu lépe rozumět. Naše tělo s námi komunikuje.

Fáze před menstruací je známá také jako PMS (premenstruační syndrom). To v případě, že se objevují třeba pocity úzkosti, plačtivost, bolesti podbřišku, zvýšená citlivost prsou, ale i chuť na sladké, náladovost, přecitlivělost.

Jsou tedy charakteru fyzického i psychického a tím, že je pochopíme – zjistíme, po čem naše tělo a duše tzv. volá – je možné eliminovat jejich projevy. Někdy se je podaří zcela transformovat tak, aniž by na nás neblaze doléhal jejich vliv. To je možné uvědoměním a přijetím své cykličnosti.

Dokážeme-li se přijmout se svou cykličností, respektujeme své tělo a umíme si užívat dary, které ženská cykličnost provází. Zažijeme stav, že jsme v pořádku takové, jaké jsme. Chápeme, že nám v některých dnech síly přibývají, jindy zase ubývají.

V této fázi – před menstruací (podzimní) – se cítíme být tvořivé, máme chuť pustit se třeba do třídění oblečení ve skříni, dobře nám jde také zbavování se všeho, co se nám zdá být nepotřebné, ale jsme také více kritické a vidíme „chyby“, které toužíme napravit.

Propojení se svým cyklem

Jak vnímat menstruaci a jak se naladit na své tělo se dočtete v dalším článku. Zmiňuji se v něm i o fenoménu svobodné menstruace, kdy nepotřebujete tolik hygienických pomůcek, což je důležitý ekologický aspekt. Článek se můžete přečíst kliknutím sem.

Sledujte svou cykličnost

Vnímáním své cykličnosti se lépe orientujeme v sobě samých. Chápeme své nálady a potřeby. Každý měsíc máme příležitost efektivněji užívat kvalitu energie, která je nám pro každou fázi cyklu vlastní.

V neposlední řadě znalost své cykličnosti můžeme využít také ve vztazích a komunikaci s druhými, partnerem. Když s ním budeme sdílet naše přirozené nastavení, lépe porozumí tomu, co se uvnitř nás samých děje a může nás podpořit.

V diáři na příští rok si navíc můžete zapisovat průběh své menstruace do týdenního kalendáře – u každého dne najdete malé srdíčko, které může sloužit k zaznamenání průběhu menstruace.

Pokud menstruaci nemáte, můžete si zaznamenávat průběh čehokoli, co je pro vás v životě důležité (sledování pitného režimu, cvičení, zdravého stravování, atd.) – na diář se podívejte tady.

Inspirace z přírody zachycena na zdi pokoje.

Podzimní úklid

Z výše uvedeného pro nás může vyplývat, že podzim je ideální roční dobou na úklid. Doma, na pracovišti nebo v sobě samých. Co nám takový úklid přinese? Často je to pocit harmonie a poklidu na duši.

Odvaha – kvalita odpovídající podzimní energii

Pokud se ocitáme v nefunkčních systémech a vztazích, je v tuto dobu logickým krokem tyto nefunkční záležitosti uklidit. Pomůže nám k tomu odvaha opustit to, co je nefunkční a tak trochu zatuchlé. Vymanit se ze stereotypu a dovolit si otevřít se čerstvému svěžímu závanu nového.

Když tomu pomůžeme (připustíme to), mohou se začít dít takové malé zázraky. Potkáme třeba někoho, kdo je na tom zrovna podobně. Hned máme spřízněnou duši, která s námi rezonuje a s níž můžeme sdílet své pocity.

My ženy máme potřebu sdílet své pocity a emoce. Zvláště tehdy, když se nacházíme ve fázi podzimní (před menstruací), nám často pomáhá, když se o své myšlenkové pochody můžeme s někým nám blízkým podělit.

Tímto způsobem my ženy relaxujeme a získáváme svou sílu. Muži to často vnímají opačně a nemají takovou potřebu o svých pocitech mluvit. I této polarity si ve svých vztazích můžeme začít všímat.

V této síle jsme schopny ukončit (uklidit) věci, které nám neslouží. Očistíme svůj prostor, ve kterém žijeme, ale i ten, který dlí uvnitř nás samých. Tento postoj nám umožní stát ve své cykličnosti a ženskosti ještě pevněji s větší úctou ke svému tělu.

Pravé štěstí vyvěrá z našeho nitra

To ovšem neznamená, že máme ukončit vše, co se nám „jen“ nelíbí. Tato fáze, kdy jsme kritické, nám může poskytnout i zdravou sebereflexi. Třeba takovou, že naše konání a smýšlení už není v souladu s naším pravým nastavením.

Tehdy může přijít uvědomění, že se nacházíme v roli oběti, do které jsme se samy pasovaly nebo nechaly vmanipulovat.

Nikdo zvenčí nám nemůže dát impuls, abychom se staly obětí, kromě nás samých. Buď stojíme ve své přirozené síle, nebo ne. Pokud se na to podíváme s nadhledem, pravděpodobně pochopíme, že není potřeba obhajovat svou pravdu, ale především být jako žena šťastná.

Naše vlastní štěstí ale není závislé na tom, co se děje venku. Pravé štěstí vyvěrá z našeho nitra. Abychom se tak cítily, je velmi zdravé spojovat se svou cykličností a čerpat energii z přírody.

Pak nejspíš samy od sebe budeme vnímat takové impulsy, které dělají dobře nejen našemu tělu, ale i duši… třeba si zujeme boty a projdeme se bosýma nohama v krásně barevném podzimním listí nebo v potoce, přivítáme plané rostliny do svého jídelníčku, budeme mít větší potřebu se pohybovat (zatančit si jen tak pro radost), dovolíme si být zranitelné a sdílet svou zranitelnost s druhými, otevřeme se své tvořivosti, naučíme se vnímat samy sebe.

Příroda také uklízí

Ano, ale po svém. Nemá hrábě a košťata, aby vymetla pavučiny, zametla před domem a na zahradě listí a naházela ho do kontejneru. Uklízí v souladu se svým nastavením.

Rostliny začnou uvadat a jejich síla se stahuje zpět do země a do kořenů, padající listy na zemi zetlí a obohatí půdu svými živinami.

Příroda na podzim neseká trávu. Nepotřebuje hrabat listí nebo jakkoli upravovat pozemek tak, aby vypadal „dobře“. Přirozené mechanismy se o vše postarají a my vidíme, že je to v pořádku. Stačí si jen dovolit dívat se otevřeným srdcem a uvidět to. Pak se nám třeba zalíbí, jak to příroda umí zařídit.

Dovolme si přijmout tyto zákonitosti. Otevřeme se kráse a nechme se vést. Pozorujme, všímejme si a buďme šťastné.

Pro harmonii duše a těla

Tak jako příroda na podzim shazuje své barevné listí, stejně tak z nás může cosi opadat. Může to být pocit, že se něco děje špatně, ale ten se dost pravděpodobně nachází v našich myšlenkách – transformujme ho a ukliďme si v sobě i kolem sebe.

Inspirujme se v přírodě, naučme se vnímat své tělo, které je její součástí a dovolme si prožít podzim v příjemném naladění na přicházející zimu, období ztišení. Brzy si budete moci přečíst další článek o zimní energii, který právě chystáme.

Více se o cykličnosti a naladění na své tělo můžete dozvědět také v online programu Zdravá žena.

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře