Pořiďte si Můj bylinkový diář 2021. K objednávce >>> tudy.

Vykuřovací bylinné svazky

Léčivé (ale i jedovaté) byliny byly odedávna spojovány s magickou mocí. Byly zasvěcovány různým božstvům, vnímány jako bytosti mající nadpřirozenou energii, se kterými lze navázat mimosmyslovou komunikaci. Dodnes jsou některé byliny považovány za magické a používají se na nejrůznější rituály, obřady a léčivé procedury.

Vykuřovací bylinné svazky

Přilákat žádoucí harmonickou energii lze i skrze sílu bylin a tzv. vykuřování. Tato procedura je považována především za očistnou a ochrannou záležitost. Už samotný kouř působí očistně. O tom věděli své už naši dávní předci. I v současnosti můžeme jít v jejich šlépějích, pokud je nám cesta vykuřování bylinami sympatická.

Abychom s bylinami, které chceme použít na nějaký rituál navázali kontakt, je dobré ztišit svou často přehlcenou mysl. To můžeme udělat nejlépe tak, že se půjdeme projít do přírody. Začneme si všímat svého dechu a prohlubovat jej. Když cestou potkáme nějaký čistý potok, osvěžíme se v něm, necháme omýt chladnou vodou nohy, ruce, obličej nebo celé tělo (jak to budeme vnímat).

Komunikace s bylinami je založena na intuici a spojení se sebou samými – tam uslyšíme ty správné odpovědi na své otázky ohledně bylin. Třeba takové, které bylinky jsou vhodné konkrétně pro nás a jak je máme použít. Intuice nás povede. Budeme vědět, zda byliny použijeme v prostoru svého domu či na zahradě.

Řídit se svou intuicí

Na závěr léta často na zahradě sbírám byliny na výrobu vykuřovacích svazků. Někdy sleduji v jaké fázi se nachází Luna, ale často sběr a vykuřovací rituál nechám na pocitu, který mě vede.

Totéž radím i vám, pokud chcete vykuřování prostoru nebo zahrady vyzkoušet. Prohloubíte tak vztah se svým vnitřním nastavením, namísto toho, abyste jen udělali něco, co bylo někde napsáno.

Je krásné, když uvnitř svého nitra pocítíme impuls jenž nás vede, a my pak s vděčností zapálíme vykuřovací svazek vyrobený z bylinek naší zahrady nebo krásné čisté louky, kde jsme sběr prováděli. Tím také poděkujeme zahradě za všechny její dary, které nám po celý rok poskytovala.

Příprava a třídění bylinek nasbíraných na zahradě

Bylinky pro vykuřování

Některé z bylin, které se používají pro účely vykuřování mají tvrdý dřevitý stonek. Sbírají se obvykle v pozdním létě, kdy síla těchto bylin vrcholí.

Mohou to být třeba šalvěj, pelyněk, řebříček, tymián, meduňka, vratič a další. Během pozdního jara je možné pro účely vykuřování sbírat třeba heřmánek, levanduli, růži, třezalku, mátu,..

I tady doporučuji nechat se vést tím, co vám intuice napovídá. Pokud vás na procházce přírodou zaujme pelyněk nebo vratič, jsou to zřejmě ty bylinky, které s vámi navázaly kontakt.

Během roku si můžete nasbírat i jehličnany. Třeba borovici, smrk nebo pryskyřici ze stromů. Tu používám nejen na vykuřování prostoru, ale také na výrobu bylinné masti.

Pelyněk černobýl a svazky z bylin

Šalvěj – očistná síla

Šalvěj je známá očistná bylina, která se na vykuřování prostoru často používá. Na úrovni těla dokáže pomoci při virózách, angínách, desinfikuje trávicí systém, je protizánětlivá, podporuje hojení dýchacího systému, pomáhá zlepšit stav vlasové pokožky (při potížích s lupy).

Kouř šalvěje (můžeme použít tu ze zahrádky nebo pořídit v e-shopu bílou) přináší očistné účinky a můžeme ji použít, když se stěhujeme do nového prostoru, po úklidu (třeba na jaře a na podzim), nemoci, v případě, že se necítíme tzv. ve své kůži a přepadá nás tíseň, vnitřní pocit nesouladu nebo jako poděkování a projev vděčnosti.

 Šalvěj bílá – vykuřovací svazek

Pelyněk, řebříček – ochrana a vědomí síly

Pelyněk je také jednou z hlavních bylin používaných pro tyto účely. Přináší ochranou sílu a rovněž očišťuje prostor. Často ho sbírám a také vážu do svazků, následně je pak zavěsím v blízkosti dveří a oken nebo do prostoru. Pro tělo má také velmi významné účinky. Podporuje trávicí systém, zmírňuje střevní křeče, bolestivou menstruaci, posiluje plíce. Při vykuřování nám poskytuje silnou oporu a ochranu. Dají se použít všechny druhy pelyňků. Nejčastěji se setkáte s pelyňkem černobýlem.

Řebříček je především ženská bylinka, která podporuje funkci jater (zlepšuje průběh menstruace), snižuje nadměrné krvácení, působí protizánětlivě a hojivě také v oblasti trávení, ale dá se použít i jako vykuřovací bylina. Probouzí ženskou energii. Spojuje s vědomím ženské síly, která je charakterizována autenticitou a přirozeností ve své zranitelnosti, jemnosti, něžnosti, ale i divokosti a nespoutané energie.

Vykuřovací svazky z bylin ze zahrady – řebříček, šalvěj, pelyněk

Jak vyrobit svazek pro vykuřování

Sběr bylin by měl být prováděn tehdy, když Luna na nebi přibývá, ale jak už jsem zmínila – řiďte se svou intuicí.

  • Projdeme se po zahradě (v přírodě) a necháme na sebe ty vhodné bylinky „zavolat“.
  • Zavážeme bylinky jemnou bavlnkou po celé délce svazku tak, aby nevypadávaly.
  • Necháme svazky usušit. Obvykle to trvá týden až dva než jsou zcela suché.
  • Můžeme je dát na místo, kde k nim přidáme své oblíbené kameny z přírody, obrázek, kartu nebo jiný předmět. (Pro podporu energie a záměru, který chceme při vykuřování sledovat).

Jak vykuřovat prostor pomocí bylinných svazků

Kdykoli máme pocit, že nastal vhodný čas svazek použít, je dobré se tím pocitem řídit.

Připravíme se příjemnou procházkou v přírodě nebo se omyjeme studenou vodou, zapálíme svíčky, použijeme éterické oleje do aromalampy (difuzéru), ztišíme svou mysl… Uděláme cokoli, co s námi v tu chvíli rezonuje. Pomyslíme také na záměr, který chceme vykuřováním prostoru sledovat – napíšeme si ho, pokud chceme.

  • Zapálíme svazek (tam, kde mají byliny vrchol květů, držíme za opačný konec), necháme chvíli rozhořet a plamen sfoukneme.
  • S doutnajícím svazkem projdeme celou místnost nebo zahradu.
  • Občas je nutné svazek znovu zapálit (pod zapáleným svazkem držíme v prostoru ideálně misku, aby nám ohořelé bylinky nepadaly na zem).
  • Při rituálu můžeme pomyslet na svůj záměr, požádat ochranné síly o podporu, zpívat, odříkat záměr nahlas,…
  • Po rituálu je možné zbytek svazku zakopat na zahradě a poděkovat za energii, kterou nám byliny předaly.
  • Následně je doma dobré vyvětrat.

Vděčnost, přijetí, láskyplnost

I v dnešní době můžeme najít příležitost, jak se propojit s magickou silou bylin – třeba skrze vykuřování domu a zahrady. Docela určitě pocítíme, že se v našem nitru rozhostí poklid (už tím, že zpomalíme a propojíme se s bylinami).

Časem třeba dojdeme ke zjištění, že jsme dali dárek především sami sobě. Budeme umět vnímat své pravé potřeby, a ty si budeme naplňovat bez očekávání, že by nám je měl naplnit někdo jiný. Staneme se laskavějšími i ke svému okolí.

Zažijeme větší sounáležitost s ostatními lidmi, přírodou a její nekonečnou moudrostí, kterou nám každý den předává. A možná, že se budeme cítit zdraví na jiné úrovni, než jsme dosud byli schopni pocítit.

Otevřeme ve svém srdci jiný rozměr cítění, zpomalíme, zažijeme pocit „správnosti“a jiného pohledu na sebe i věci, které se kolem nás dějí.

Dejme na první místo takové hodnoty, které jsou pro nás důležité. Nedovolme, aby hašteření v naší mysli bylo tou vítěznou silou, ale rozhodněme se pro dobrou vůli a lásku.

Nechme k sobě proudit vděčnost, přijetí, láskyplnost. 

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře