Předprodej diáře 2022. K objednávce >>> tudy.

Zimní naladění

Na začátku roku mnohé z nás pohlcuje touha jít novým směrem. Dáváme si předsevzetí, cítíme novou sílu, chuť i energii vydat se za svými sny. Nechte k sobě přijít ten pravý impuls k tvoření a sledujte tuto linii po celý rok – třeba jen občas po očku, ale nepouštějte ji ze zřetele. Pak totiž hrozí, že se zapletete do klubka zbytečných myšlenek, které budete následovat a které nikam nevedou. Ale možná přece vedou – k uvědomění, že tudy cesta nevede. I to je cenné.


Život je příliš krátký na to, abychom se zabývali hloupostmi a malichernostmi. Dívali se s despektem na lidi, kteří s námi nesouhlasí, a neustále přemítali o svých pravdách nebo i utržených ranách, bolestech a nespravedlnosti. Svůj svět si vytváříme ve své hlavě. Každou vteřinou, právě teď. A pokud tuhle část pochopíme, budeme překvapeni, jak nám zakrátko bude lehce na duši i na těle. Pak přijde ta příjemná část – užívání bylinek pro radost z jejich síly i poselství, které nám předávají.

Éterické oleje pro potěchu duše

Když jsem se před lety začala zabývat bylinkářstvím, nemohla jsem minout obor aromaterapie, který mě okamžitě vtáhl krásou vůní bylin, dřev a koření.

Éterické oleje jsou vonné esenciální látky získávané především parovodní destilací. Jejich množství se v jednotlivých rostlinách liší. Esenciální oleje chrání buňky rostlin a nám pomohou pomoci také. Je však důležité, abychom je ředili v rostlinném oleji. Užívají se pro potěšení z vůně, při psychickém přetížení, nachlazení, svalových či jiných bolestech a řadě dalších neduhů.

Ráda u sebe nosím malou lahvičku se směsí rostlinného a éterického oleje. Lahvičku mám při sobě, když se potřebuji osvěžit, potěšit, nebo také podpořit proces hojení. Je to příjemně voňavý osobní parfém. Vyrobíte ho tak, že smícháte 2-5 éterických olejů, které máte rádi, a přidáte je do rostlinného oleje – nejlépe jojobového nebo slunečnicového. Jojobový je však trvanlivější. Slunečnicový používám na masáže, ale do parfému také, protože ho vždy brzy spotřebuji, a tak nehrozí, že by se hotový parfém zkazil.

Vyrobte si zimní směs z éterických olejů

Uvedená směs vám určitě uleví při pocitu přepracovanosti, vyčerpání nebo tíživých myšlenkách, které se někdy z té hlavy nedaří tak snadno dostat.

Směs éterických olejů:

- zázvor - prohřívá a posiluje v zimním období

- levandule - zklidňuje naši duši

- geranium - ženská vůně, uvolňuje při napětí

- citron - osvěžuje a pomáhá rozptýlit těžkou mysl

Vůně zázvoru je velmi silná, proto jí ve srovnání s ostatními éterickými oleji doporučuji přidat jen maličko – často stačí jen kapka.

Směs můžete použít na inhalaci, do osobního parfému nebo na masáž těla. Inhalace: nakapejte do aromalampy (5-7 kapek). Parfém: přidejte do rostlinného oleje (10 ml) v 20% ředění. Na masáž: nařeďte éterické oleje do rostlinného oleje (třeba slunečnicového) ve zhruba 3% ředění.

Potěšte se příjemnou vůní a užijte si nádherný začátek roku v hezkém naladění. Krásné vůně i vaše mysl vám s tím může pomoci.

Posilující bylinková směs

Během chladného únorového času si můžete dopřát nálev z bylinek, které posilují především ledviny a močový systém. A to je v tomto období potřeba.

Posilující bylinkovou směs připravte z těchto bylin:

Bylinky smíchejte ve stejném poměru a pak přesypte nejlépe do skleněné nádoby.

Směs ošetřuje ledviny, močové cesty, posiluje trávicí systém, pomáhá při nedostatečném trávení, otocích, revmatismu a dně. Užívejte formou nálevu několikrát denně. Lžičku usušené směsi přelijte horkou vodou, nechte vyluhovat 10 minut pod pokličkou a přeceďte.

Doba ztišení, poklidu a rozjímání

Doba ztišení, poklidu a rozjímání – to je poselství měsíce února. Vzpomeňte si na leden, kdy jste si plánovali, v jakém naladění si tento rok prožijete. Určitě si v diáři nemusíte odškrtávat přesný plán, ale je dobré ctít ty hodnoty, které jsou pro vás v reálném životě důležité. Pak se vám podaří žít bez zbytečného rozčilování a zůstat tzv. ve svém středu. Venku v realitě se nám totiž děje to, na co soustředíme svou pozornost. A to jsou často podvědomé myšlenky, které ani nemusíme vnímat.

Navigací pro nás jsou pocity, které v různých situacích zažíváme. Ty vznikají na základě našich myšlenek o tom, co se kolem nás děje. Z pocitu vzniká životní přesvědčení. Věříme a prožíváme to, co si myslíme, že je pravda. Navzdory tomu, jak to vidí druzí. Proto se mnohdy s ostatními nemůžeme domluvit, protože naše přesvědčení jsou v nás pevně za roky zakořeněná a nechceme se svých zvyků jen tak lehce vzdát.

Máme dojem, že náš pohled je ten jediný správný – přece je postavený na základě zkušeností… Myslím, že tohle je pro nás příležitost – umět se dívat očima druhého, učit se většímu vcítění, toleranci a opravdovému porozumění. Bývá to někdy hodně těžké, ale máme na toto učení celý život, takže je šance, že se to naučíme.

Když jsme se v minulém roce s Janičkou pustily do tvoření prvního bylinkového diáře pro rok 2019, netušily jsme, jaký ohlas mezi milovníky bylinek vzbudíme. Každý den nám od vás přicházely desítky milých zpráv, jak se vám diář líbí a čím vás potěšil. A to nás povzbudilo, abychom vytvořily další diář pro rok 2020.

I v letošním roce vás budeme provázet světem bylinek prostřednictvím krásných obrázků a inspirací. Je naší radostí, že nám hojně dáváte zpětnou vazbu a vyjadřujete své potěšení z našeho společného dílka. Dík tedy patří především vám čtenářům, kteří diář každý den používáte a inspirujete se jím.

Ale určitě by ani letos nebyl na světě bez podpory našich nejbližších. Cítíme obě vděčnost, že máme kolem sebe takové úžasné bytosti, které nás podporují a své cenné postřehy si nenechávají pro sebe. Také jsme rády, že máme tak báječného nakladatele, který na naši práci dohlíží, dává vše potřebné do kupy a hlídá i věci, o kterých zřejmě my dvě nemáme ani tušení…

Jsme zkrátka šťastné, že vás diář zase letos bude provázet po celý rok (některé z vás poprvé) a že se vám naše práce líbí. Díky vám ji můžeme dělat, rozvíjet a šířit kolem sebe něco, co nám dává smysl.
Děkujeme!

Buďte k sobě milí po celý tento rok. Přejeme vám, abyste si na jeho konci mohli říct, že stálo za to prožít ho v této vědomé síle a naplnění.

Linda a Jana

Linda a Jana
Spojuje nás zájem o tvoření, zahradu, lásku k přírodě. Potkaly jsme se před lety, aby nás později spojilo ještě větší pouto - tvoření bylinkového diáře, na kterém teď právě pracujeme. Ale v hlavě máme spoustu dalších nápadů a věříme, že se vám budou líbit. Více o nás si přečtěte tady.>>
Komentáře